Zničili mi popelnici! Jak postupovat a jaká prevence existuje?

01. 03. 2018, 17:47

Typický obrázek českých ulic: kontejnery postávající na okraji chodníku, koše přetékající odpadky. S vhodným umístěním odpadových nádob pokulháváme i téměř 30 let po revoluci. Na Západě jsou přitom podobné výjevy spíše výjimkou. S „volným uložením“ obecních i firemních popelnic se pojí i další negativní jev – vandalství. Jak poškození odpadových nádob předcházet a jak jej řešit, pokud k němu dojde?

Prevencí ke klidnému spánku i krásnějšímu okolí

Uložení popelnic není žádná věda. Přesto – místo, na kterém odpadové nádoby stojí, musí splňovat několik podmínek. Základem je samozřejmě přístupnost pro pracovníky svozových společností. Umístění kontejneru a popelnice musí být také v souladu s požárními normami; nádoby nesmí blokovat únikové cesty. Zcela zapovězené je jejich umístění k únikovým východům.

Řešením není ani volné stání na chodníku. Už jen proto, že jej řada měst a obcí vyhláškou zakazuje. Volně postávající nádoby jsou zdrojem zápachu, blokují přirozený městský provoz a např. pro zrakově handicapované osoby představují nebezpečí.

Uzamykatelné stání, nebo průchod?

Jedním z řešení je umístění kontejnerů a popelnic do uzamykatelného stání na okraji chodníku. Alternativou je volně přístupný přístřešek, kdy jsou zámkem opatřeny samotné nádoby. V obou případech je potřeba pracovníkům svozových společností poskytnout kopie klíče; buď přímo, nebo prostřednictvím ekonomického odboru (popř. odboru životního prostředí) obecního úřadu.

Odpadové nádoby mohou stát i v průchodu či na chodbě. Jejich umístění dohodněte s majitelem domu, pomoci může i konzultant v oblasti požární ochrany.

Vizualizace novostaveb

Součástí nových staveb jsou i vyhrazená stání pro popelnice a kontejnery. Zdroj: idnes.cz

U novostaveb tento problém řeší vyhláška č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území. Pro nádoby musí být v objektu vyhrazené speciální, snadno přístupné místo. Majitelé výrobních provozů by měli počítat s tím, že s umístění popelnic či kontejnerů se pojí zásady bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Jejich stání rozhodně nepodceňte a raději se obraťte na odborníky.

Zaplatí odcizenou popelnici obec?

Poškození popelnice (a dokonce ani její odcizení) není v Česku bohužel nic výjimečného. Řešení nepříjemné situace záleží na tom, kdo nádobu vlastní.

Pokud jste majitelem vy samotní, často nezbývá než podat trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie vaši situaci vezme v potaz – nepočítejte ale s tím, že by se vandalským útokem zabývala hlouběji.

Odlišná situace je u firem, které disponují kamerovým systémem. Vzhledem k důkaznímu materiálu jsou šance na nalezení pachatele vyšší. Přesto ale počítejte s táhnoucím se vyšetřováním. Měsíce a léta jsou bohužel spíše pravidlem než výjimkou.

Vlastní-li poškozenou nádobu firma na svážení odpadu (a obec ji svým občanům zprostředkovaně pronajímá), padá zodpovědnost na obecní úřad. Ten se k problému může postavit dvojím způsobem:

  • po nájemci požaduje uhrazení nákladů spojených s nákupem a dovezením nové nádoby (což se ale v praxi příliš neděje),
  • finanční náklady vezme obec na sebe a nájemci je odpustí.

Ukradli vašim sousedům popelnici? Nebo ji poničili vandalové? Sdílejte článek – pomůžete tím třeba i kultivaci veřejných prostranství.

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text:
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).