X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Menu
košík
0
kategorie

Nakládání s bioodpadem: 5 věcí, které do něj rozhodně nepatří

01. 03. 2018, 17:46

Vyhazujete slupky z ovoce a zeleniny do koše a spadaného listí se zbavujete pálením? A věděli jste, že pro likvidaci zbytků z kuchyně a zahrady existuje schůdnější cesta? Popelnice a kontejnery na bioodpad vám většina obcí propůjčí zdarma nebo za menší poplatek. A zatímco pro občany je využívání těchto nádob věcí volby, podnikatelé bioodpad ze zákona třídit musí. Jak s ním ale nakládat a co biologicky rozložitelný odpad vůbec je?

Průměrný Čech za sebou ročně zanechá 170 kilogramů bioodpadu. Tak praví zpráva Českého statistického úřadu z roku 2017. Významnou část tohoto množství tvoří kuchyňské zbytky, část připadá na zahradní odpad. Posečená tráva, spadané listí a ovoce, skořápky nebo bramborové slupky – všechny tyto suroviny lze dále využít.

Do kompostu i na elektřinu

Biologicky rozložitelným odpadem se rozumí zbytky rozložitelné širokou škálou mikroorganismů. Působením bakterií, hmyzu a mikroskopických hub se uvolňují látky, které nalézají uplatnění v zemědělství nebo energetice.

Tento proces, kompostování, je zdrojem kompostu a bioplynu. Kompost je bohatou zásobárnou živin a platí za výborné hnojivo, bioplyn vyniká vysokou výhřevností a využívá se k výrobě elektrické a tepelné energie. Elektřina, vzniklá z 1 000 kilogramů bioodpadu, vystačí asi na měsíc provozu běžné domácnosti.

Biologicky rozložitelný odpad jako výnosný byznys

Bioodpad je v posledních letech pro obce zajímavým zdrojem příjmů. Příslušné úřední odbory svým občanům nabízí propůjčení nebo odprodej odpadových nádob. Sesbírané zbytky z kuchyně a zahrady pak prostřednictvím svozových společností předprodávají do kompostáren a bioplynových stanic. Nejde ale jen o finanční profit – od roku 2015 mají místní samosprávy zákonnou povinnost zajistit místa pro odkládání tříděného odpadu.

kontejner na bioodpad

Biologicky rozložitelný odpad vhazujte výhradně do hnědých odpadových nádob. Zdroj: obecpodlesi.cz

Hnědé kontejnery a popelnice se proto objevují i v ulicích obcí – zejména na vesnicích a v zahrádkářských koloniích. Na rozdíl od jiných odpadových nádob jsou vybaveny odvětrávacími otvory a roštem pro separaci tekutých zbytků. Materiál některých výrobků obsahuje antibakteriální složku, potlačující proces tlení.

Informace o bezplatném propůjčení najdete na oficiálních stránkách obcí. Relevantní údaje vám poskytnou také oddělení, které mají odpadové hospodářství města na starost. Zpravidla jde o odbor životního prostředí, popř. o ekonomický úsek.

Některé obce propůjčují odpadové nádoby i živnostníkům. Pokud podnikáte, dobře si rozmyslete, zda frekvence vývozu odpovídá vašim výrobním požadavkům. V letních měsících probíhá svoz bioodpadu jednou za 14 dní, během zimy pouze jednou do měsíce. Výhodnější proto bývá dojednání vlastního svozu odpadu.

Maso není bioodpad

Hojně diskutovaným tématem je složení bioodpadu. Ne všechny organické zbytky jsou pro likvidaci kompostováním vhodné. Do popelnic nevhazujte cigarety, papír ani jednorázové pleny. Nepatří do nich ani většina potravin, maso, kosti, olej nebo dokonce uhynulá zvířata, která mohou být zdrojem nebezpečné infekce.

Vhazovat naopak můžete:

  • listí, trávu a drobné větve,
  • slupky z ovoce a zeleniny,
  • skořápky od vajec,
  • zbytky pečiva,
  • čajové sáčky a kávovou sedlinu,
  • piliny.

Pomohl vám článek? Sdílejte jej a nezapomeňte jej zaslat známým a přátelům. Pomůžete jim i životnímu prostředí.

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text: