X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).

Menu
košík
0
kategorie

Recyklace odpadu: jak správně třídit zbytky z výroby i domácností?

01. 03. 2018, 17:45

Cesta k masové recyklaci odpadu nebyla v Česku snadná. Přestože se první kontejnery na tříděný odpad v ulicích objevily už v roce 1997, ještě o pět let později se za rok vytřídily jen dva kilogramy odpadů na osobu. Dnes je situace zcela jiná. Barevné kontejnery se zabydlely i v těch nejmenších obcích, třídí téměř každý. Ne vždy ale správně. V případě firem a živnostníků může nesprávná separace odpadu vést dokonce k milionovým pokutám.

Česká republika patří v recyklaci odpadu mezi světové velmoci. Odpadky třídí v českých luzích a hájích 72 % domácností, průměrná rodina pošle k recyklaci asi 330 kg odpadu ročně. K odpadovým nádobám to má většina z nás od domovních dveří asi sto metrů. A vybrat si můžeme z více než čtvrt milionu pouličních barevných kontejnerů.

Bez třídění ani ránu

Třídění odpadků z administrativy a výroby se ze zákona o odpadech věnují také podnikatelské subjekty. Podle platné legislativy (zákon č. 185/2001 Sb.) jsou původci živnostenského odpadu povinni jeho produkci předcházet. Pokud něco takového není možné, musí odpad správně vytřídit a zajistit jeho likvidaci.

Ne každý materiál je možné recyklovat. Některé odpady znovu využít nelze (nefunkční elektrospotřebiče), u jiných jsou možnosti opětovného upotřebení omezené. Třídění odpadků je přesto důležité – zabraňuje mj. úniku nebezpečných látek do životního prostředí a pomáhá šetřit omezené zdroje surovin (zejména ropy a zemního plynu).

Tašky na tříděný odpad

Trojici barevných kontejnerů najdete ve všech českých městech. Zdroj: mestokralupy.cz

Modré kontejnery: papír

V průmyslu a spotřebitelském životě se běžně používá okolo 40 forem papíru. Do modrých odpadových nádob patří ale jen některé z nich. Recyklací kvalita papírového vlákna rychle klesá. Znovu jej lze použít nejvýše 7krát; poté následuje uložení papíroviny na skládku, popř. její spálení. Co do modrého kontejneru patří?

 • noviny, časopisy a sešity,
 • kartony a lepenky,
 • kancelářský papír,
 • papírové obaly od potravin.

Vyhněte se vhazování křídového a voskovaného papíru. Do popelnice nepatří ani silně znečištěné papírové výrobky, včetně použitých kapesníků nebo toaletního papíru.

Žluté kontejnery: plasty

Český spotřebitel ročně vytvoří asi 30 kilogramů plastového odpadu. Jeho výroba v posledních letech prudce stoupá. Podle výzkumu společnosti Plastics Europe vzrostla produkce plastu z 1,5 milionu tun v roce 1950 na dvacetinásobek v roce 2015. Globálně se přitom zrecykluje jen třetina vyprodukovaného množství. Tato čísla platí i v Česku – na osobu vytřídíme asi 12 kg plastů ročně.

Co lze do kontejneru na plastový odpad vhazovat?

 • PET lahve,
 • polystyren,
 • obaly od pomazánek a jogurtů,
 • igelitky a sáčky.

Některé druhy plastů se k recyklaci naopak nehodí. Jde především o:

 • výrobky z PVC,
 • gumu a plexisklo,
 • molitan,
 • celofán,
 • obaly pro skladování nebezpečných chemikálií.

Pláž pokrytá plastovým odpadem

Recyklace plastu by ulevila zejména světovým oceánům. Zdroj: news.nationalgeographic.com

Zelené kontejnery: barevné a čiré sklo

Skleněný odpad je z hlediska opětovného použití zdaleka nejefektivnější surovinou. Na rozdíl od papíru a plastu téměř nepodléhá degradaci a je tak možné jej recyklovat prakticky donekonečna. Významně se tím šetří přírodní zdroje: recyklace 100 kilogramů skla ušetří asi 130 kg surovin potřebných pro jeho výrobu.

Při třídění důsledně oddělujte barevné sklo od čirého. Kromě lahví a zavařovacích sklenic můžete do zelených kontejnerů vhazovat i skleněné tabule. Naopak do nich nepatří:

 • monitory a obrazovky,
 • žárovky a zářivky,
 • autosklo a drátované sklo,
 • keramika a porcelán.

Kontejnery na elektroodpad a kartony

Pro elektroodpad i nápojové kartony existují speciální recyklační kontejnery. Zdroj: jihocesketrideni.cz, vedlich.info

Nápojové kartony

Pro sběr tzv. tetrapaků se využívají černé odpadové nádoby s oranžovým víkem. K vidění bývají např. u provozovatelů restauračních a občerstvovacích zařízení. V posledních letech se ale rozšiřují i do sídlištní zástavby větších měst.

Před vyhozením nezapomeňte kartony vymýt. V opačném případě se vinou hnilobného procesu začne v okolí popelnic šířit nevábný zápach.

Elektroodpad

Nefunkční elektrospotřebiče spadají do kategorie nebezpečného odpadu. Obsahují vysoké množství těžkých kovů (kadmium, olovo, chrom), polyfenolů, rakovinotvorného azbestu a dalších látek.

Vysloužilých elektronických zařízení se zbavíte na sběrných dvorech; některé spotřebiče – zejména mobilní telefony a počítače – vykupují obchodníci s elektronikou. Využít můžete i červené kontejnery s nápisem „elektrozařízení“.

Podnikatelům se otevírá cesta odprodeje starších zařízení za účelem repasování. Další možností je domluvení bezplatného odvozu elektroniky svozovou společností – náklady jdou na vrub recyklačních poplatků, které se platí při koupi zařízení.

Box pro sběr baterií

Pro sběr baterií slouží speciální boxy. Najdete je ve školách, obchodních centrech a kulturních zařízeních. Zdroj: wikipedia.commons.org

Baterie

Monočlánky, autobaterie i kondenzátory z elektroniky – baterie zahrnují široké spektrum produktů s obsahem kyseliny a louhu. Je to mj. přítomnost těchto látek, která řadí baterie do kategorie nebezpečného odpadu.

Likvidaci baterií zajišťují svozové společnosti. Pro menší množství kondenzátorů bývají vyhrazené nádoby na veřejných místech (typicky v nákupních centrech nebo školách); živnostníci a podnikatelé si odvoz musí zajistit sami. Baterie mohou případně odnést k likvidaci sami do sběrného dvora.

Rozrůstá se vaše firma a nevíte, jak řešit odpadové hospodářství? Řešte situaci dříve, než vám přeroste přes hlavu. Pomůžeme vám s výběrem nádob a zajistíme i svoz odpadu. Ozvěte se nám!

 

POPTAT NEZÁVAZNOU KONZULTACI

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text: