Konec odpuzujícímu zápachu: jak popelnici správně vyčistit?

01. 03. 2018, 17:56

I naše domácí vybavení si zaslouží občasnou hygienu. Výjimkou nejsou ani popelnice nebo kontejnery. Pravidelná údržba prodlužuje jejich životnost, zbavuje je zápachu a činí je hezčími na pohled. Čištění odpadových nádob není žádná věda – a v některých městech vám s ním dokonce pomohou pracovníci svozových společností.

Ještě na začátku třetího tisíciletí byl obtěžující zápach z kontejnerů a popelnic nelichotivou vizitkou českých měst. Důvodem byl především nezájem ze strany majitelů odpadových nádob. Lhostejno, zda šlo o vlastníky z řad občanů či radnice.

Informace podá obecní úřad

V posledních letech se postoj zastupitelstev mění. Většina měst pravidelné mytí nádob už zavedla, někde dokonce závaznou vyhláškou. Na starost jej mají pracovníci svozových společností.

Čištění proudem horké vody pod vysokým tlakem probíhá po vyprázdnění kontejnerů. Zabere jen několik sekund, hned poté se aplikuje dezinfekční roztok; ničí choroboplodné zárodky a potlačuje množení bakterií.

 

Čištění popelnic v praxi. Zdroj: youtube.com

Některé obce zdarma zajišťují čištění popelnic i ve vlastnictví občanů – např. v Prachaticích, v Opavě nebo Brně, kde mytí nádob zajišťuje v rámci svozu magistrát. Informace o bezplatném čištění vám sdělí na obecném úřadě. Zeptat se může i firem, které mají vývoz odpadků ve vaší čtvrti na starost.

Saponát nechte doma

Čištění popelnice zvládnete i sami. Materiál plastových nádob je nepřilnavý, nečistoty se na něm příliš dlouho neudrží; stačí proud vody z hadice. Použití saponátu se raději (pro jeho škodlivost životnímu prostředí) vyvarujte. Po vyčištění aplikujte rozprašovačem na stěny slabý roztok dezinfekčního prostředku.

Náročnější na údržbu bývají plechové nádoby. Nezřídka přichází ke slovu i užití hrubé síly, kov navíc časem podléhá korozi. Přesto i tyto popelnice se vyplatí čas od času vyčistit – zejména pokud jde o nádoby u rekreačního objektu.

Nádobám na bioodpad věnujte zvýšenou péči

Samostatnou kapitolu tvoří popelnice na bioodpad. Jejich součástí jsou odvětrávací otvory a mřížka pro separaci tekutých zbytků, sloužící jako prevence proti hnilobným procesům. Tlení potlačují také antibakteriální látky ve stěně nádoby.

I tak si hnědé nádoby zaslouží pravidelné čištění. Zejména pak v letním období, kdy se kvůli zápachu mohou popelnice s kuchyňskými zbytky stát zdrojem sousedských rozepří.

Na zútulnění veřejného prostoru se můžete podílet i vy. Rozešlete článek svým známým a přátelům a sdílejte jej. Odměnou vám budou hezčí ulice – bez otravného zápachu!

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text:
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).