Likvidace živnostenského odpadu: po jak velikém kontejneru sáhnout?

01. 03. 2018, 17:53

V roce 2015 se dle čísel Statistické úřadu v České republice vyprodukovalo na 26,9 milionu tun odpadků. 86 % z tohoto množství mělo původ v průmyslových podnicích a výrobních závodech. Odpad vzniklý při podnikatelské činnosti musí právnické osoby i živnostníci zpracovat v souladu se zákonnými nařízeními. Nedílnou součástí procesu je i výběr správných odpadových nádob.

Nakládání se živnostenským odpadem se řídí zákonem č. 185/2001 Sb. Firmám i živnostníkům ukládá povinnost odpadky pokud možno znovu využít. Pokud něco takového není možné, je třeba odpad zpracovat způsobem, který co nejméně zatěžuje životní prostředí.

Pokud navíc provozovna vyprodukuje ročně více než 100 tun komunálního odpadu, musí o svém odpadovém hospodářství vést podrobnou evidenci.

Třídění, kam se podíváš

Nedílnou součástí podnikání je tak i třídění vyprodukovaných odpadků. S tím se pojí nákup příslušných popelnic a kontejnerů. Na využívání těch obecních zapomeňte – hrozí vám za něj pokuty v řádu stovek tisíc až milionů korun.

Výběr podřiďte především objemu produkce toho kterého typu odpadu. Zatímco komplex kanceláří vyprodukuje obrovské množství papíru a lepenky, u provozovatele vrakoviště převažují plasty.

Objem – to je oč tu běží!

Objem kupovaných nádob určuje dvojice faktorů:

  • rozpočet odpadového hospodářství,
  • prostor pro kontejnery.

Podle výše rozpočtu se řídí objem popelnic či kontejnerů ve chvíli, kdy se nedostává prostoru na firemním dvoře. Jsou-li vyhrazené finance dostatečně vysoké, je možné sáhnout po menších nádobách (které zaberou méně místa) a připlácet za častější svoz – třeba i několikrát týdně.

Máte-li naopak pro nádoby dostatek prostoru, vyplatí se jednorázově vyšší investice do objemných kontejnerů. Vystačíte si pak s vyvážkou v týdenní frekvenci.

Popelnice, nebo kontejnery? Nevíte? Nechte to na nás. Zhodnotíme vaši situaci a doporučíme vhodné nádoby pro vaši společnost. Ozvěte se nám!

 

POPTAT NEZÁVAZNOU KONZULTACI

 

Komentáře

Diskuze je prázdná.
váš email:
jméno:
text:
X

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).