Zimní počasí přináší také úklid cest a prostranství kolem staveb. S tím vyvstává otázka, jak nejlépe a nejrychleji uklidit prostor přiléhající k objektu, aby se po něm dalo opět bezpečně pohybovat a předešlo se tak i případným zdravotním úrazům a majetkovým škodám.
Pokud jste majiteli zámkové dlažby, pak nejspíš řešíte, jak to udělat, aby se dlažba mrazem a zimní údržbou neponičila. Poškození může vzniknout zejména, pokud se nejedná o kvalitní provedení zámkové dlažby. V takovém případě může dojít k propadu, vzdutí nebo popraskání zámkové dlažby. Při údržbě dlážděné plochy se neobejdete bez lopaty na sníh a silničního koštěte se syntetickými vlákny. Shrnovací lopata by měla mít dolní hranu plastovou nebo gumovou, aby nepoškodila dlažbu. Na větší plochy se vám může hodit manuální sněžný pluh. Užitečným pomocníkem při údržbě zimní zámkové dlažby většího rozsahu může být také posypový vozík neboli rozmetadlo.
Posypový materiál vám pomůže udržet vaši zámkovou dlažbu neklouzavou. Jako zimní posypový materiál se nejčastěji používá sůl, písek, kamenná drť, štěrk či popel a přípravky na odstraňování sněhu a ledu. Ekologičtějším prostředkem bezpečným pro rostliny a živočichy je například písek nebo dřevěné piliny. A po roztání sněhu a ledu je vhodné takový zbytkový posyp zamést a odnést na zelené plochy.
Posypové prostředky bez obsahu soli poznáte podle obalu označeného logem modrého anděla. Posypový materiál na komunikace je nejlepší uchovávat v nádobách na posyp, a to hlavně ten z kategorie chemických přípravků. Hlavním úkolem těchto nádob je udržovat posypové materiály lehce dostupné a vždy připravené k použití. Povinností všech vlastníků komunikací je zajistit jejich schůdnost a sjízdnost. Kvalitní zásobník na posypový materiál se tak stává nepostradatelným pomocníkem pro privátní i firemní použití. Ve veřejném prostoru se nádoby na posyp vyskytují nejčastěji na chodnících, parkovištích, náměstích, zastávkách MHD, sportovištích a v parcích.
Nádoby na posyp by měly být zejména prakticky konstrukčně provedené z kvalitního materiálu a odolné proti korozi. Materiál musí být atmosféricky odolný kvůli vystavení nízkým i vysokým teplotám, jinak by hrozila deformace či prasknutí nádoby. Nádoby jsou často vyráběny ve výrazných barvách, jako je například žlutá nebo oranžová. To zlepšuje jejich viditelnost, a tím i bezpečnost. S tímto souvisí i požadavek na barevnou stálost materiálu. Všechny parametry vhodného materiálu pro nádobu na posyp splňuje polyetylen. Nádoba na posyp může disponovat také výsypným otvorem, kotvícím okem zamezujícím krádeži nádoby či možností uzamknout víko proti nechtěnému vniknutí.
Na trhu je velký výběr různých tvarů nádob na posyp. Některé mají rovná víka a jiná konstruovaná víka se sklonem tak, aby bylo umožněno stékání napršené vody a rozbředlého sněhu. Nádoby na posyp se vyrábějí od malých nádob pro domácnosti, až po velké kontejnery, které používají především technické služby. Na trhu najdete posypové nádoby od objemu 50 do 1100 l. Nádoba na větší objem posypového materiálu může být také tvarově uzpůsobena pro nabrání na nosné vidlice vysokozdvižného vozíku. Prodávají se i stohovatelné nádoby na posyp, tento typ nádob využívají zejména technické služby či velké podniky.
Komentáře
Diskuze je prázdná.